Akumulace

Krbová kamna značky Heta nabízí možnost akumulace nejen vnějšími obklady z mastku, pískovce, keramiky, či litiny ale hlavně integrovanými akumulačními kameny THERMASTONE vkládanými do horní části kamen nad spalovací komorou.

Některé modely jsou již v základní verzi těmito kameny vybaveny a některé lze za příplatek doplnit a zvýšit si tak tepelné zisky.

V praxi taková akumulace funguje tím způsobem, že kameny se postupně nahřívají a po vyhasnutí kamen začnou teplo postupně zase vyzařovat do prostoru. Takové vyzařování trvá v řádu hodin (je to závislé na objemu akumulačních kamenů) a prostor je vytápěn i když jsou kamna již dávno vyhaslá.

Konkrétně například model krbových kamen Scan-line 590 bez akumulačních kamenů vyhasne již po 3,5 hodinách, ovšem stejná kamna s dvěmi akumulačními kameny o celkové váze 60 kg vyhasnou až po 15,5 hodinách. To už jsou opravdu znatelné tepelné zisky!

Navíc tento proces i zabraňuje přehřívání prostoru, kde jsou kamna umístěna, protože všechno teplo vzniklé hořením se nepřenáší ihned do místnosti, ale z velké části právě do těchto akumulačních prvků a proto tento typ kamen je vhodný hlavně do nízkoenergetických, či pasivních staveb.